Oddziały

Oddział Otorynolaryngologiczny Szpitala im. Franciszka Raszei istnieje od 1949 roku. Jest prężną placówką lecząca Poznaniaków i Wielkopolan od 65 lat. Obecnie oddział składa się z 19 łóżek, sali operacyjnej na nowoczesnym zintegrowanym bloku operacyjnym oraz dwóch sal zabiegowych. W 2016 roku oddział przeszedł gruntowną modernizację .
Zespół Oddziału wykonuje pełen panel leczenia operacyjnego nosa i zatok przynosowych z wykorzystaniem technik endoskopowych (FESS), pełen zakres leczenia operacyjnego i diagnostyki chorób ucha i niedosłuchów (operacje poprawiające słuch). Oferujemy diagnostykę i leczenie chorób nowotworowych , torbieli szyi , chorób ślinianek.
Przy oddziale funkcjonuje poradnia otorynolaryngologiczna gdzie wykonuje się diagnostykę przedoperacyjną jak i opiekę pooperacyjna pacjentów leczonych w oddziale. W diagnostyce nowotworów krtani wykorzystujemy najnowsze endoskopy giętkie z możliwością pobierania materiału do badań biopsyjnych ambulatoryjnie.
Oddział wyposażony jest w nowoczesne tory wizyjny, mikroskopy operacyjne, neuronawigację pozwalające na wykonywanie zabiegów zgodnie z zasadami chirurgii minimalnie inwazyjnej. W przypadku polipów nosa wykonujemy również operacje z użyciem shavera. W oddziale jaki i w poradni wykonywane są badania audiometryczne i próby błędnikowe met. Halpike’a. W chirurgii ślinianek przyusznych wykorzystujemy czujnik nerwu twarzowego.

W oddziale prowadzone są dwa programy lecznicze:

PROGRAM ENDOSKOPOWEGO LECZENIA NOWOTWORÓW NOSA I ZATOK Większość nowotworów nosa i zatok przynosowych wymaga leczenia operacyjnego z wykorzystaniem dostępów zewnętrznych – cięcia na twarzy. Obecnie coraz częściej w leczeniu tych nowotworów stosowane są dostępy endoskopowe, które pozwalają uniknąć cięcia na twarzy, przyspieszając tym samym powrót do zdrowia i do pełni aktywności zawodowej i społecznej. Zespół Oddziału Otolaryngologicznego Szpitala Miejskiego im. Fr. Raszei specjalizuje się w wykonywaniu procedur endoskopowych w nowotworach łagodnych jak również złośliwych. Celem umówienia się na specjalistyczną konsultację uprzejmie prosimy o kontakt z sekretariatem oddziału.
PROGRAM LECZENIA PŁYNOTOKÓW NOSOWYCH Płynotok nosowy jest to niekontrolowany wypływ płynu mózgowo- rdzeniowego z nosa. Objawia się wodojasnym wyciekiem o różnym nasileniu i częstotliwości. Najczęściej nasila się przy wysiłku – dźwiganie, schylanie, parcie. W Oddziale Otolaryngologicznym Szpitala Miejskiego im. Fr. Raszei uruchomiono specjalny program dla pacjentów z tą rzadką dolegliwością, polegający na diagnostyce oraz leczeniu endoskopowym tych zaburzeń. Celem umówienia się na specjalistyczną konsultację uprzejmie prosimy o kontakt z sekretariatem oddziału.

zapraszam
Dr n. med. Łukasz Borucki
Kierownik Oddziału Otolaryngologii

 

Zapisy na leczenie

UPRZEJMIE INFORMUJEMY, ŻE KWALIFIKACJE DO PLANOWEGO LECZENIA W ODDZIALE OTOLARYNGOLOGICZNYM W DNIACH 05.03.2024 – 06.03.2024 r. SĄ ODWOŁANE! PACJENCI ZE SKIEROWANIEM DO SZPITALA W TRYBIE PILNYM ZGŁASZAJĄ SIĘ NA IZBĘ PRZYJĘĆ LARYNGOLOGICZNĄ.

Kwalifikacje do leczenia w Oddziale Otorynolaryngologii odbywają się:

  • Poniedziałek, wtorek, środa, czwartek w godzinach 13:00-14:00
  • Kwalifikowanych będzie pierwszych 12 osób.
  • Biletomat wydaje numerki na kwalifikacje od godz. 12:00
  • Kwalifikacje odbywają się  na parterze pokój nr 50
  • W przypadkach nagłych kwalifikacja odbywa się przez lekarza dyżurnego. Kwalifikacja odbywa się w ramach IZBY PRZYJĘĆ.
  • Prosimy o zabranie całej dotychczasowej dokumentacji medycznej wraz z badaniami obrazowymi na płycie CD,
  • Termin przyjęcia i zakres leczenia ustalany jest w trakcie kwalifikacji na podstawie badania przedmiotowego oraz analizy badań dodatkowych
  • Pacjent musi stawić się osobiście

Informacje dla pacjenta zakwalifikowanego do leczenia w Oddziale Otolaryngologicznym

W wyznaczonym dniu przyjęcia do oddziału prosimy Państwa o stawienie się na czczo (bez jedzenia i picia) o godz. 07:30 do gabinetu 50 na parterze budynku – przed udaniem się do gabinetu 50 należy pobrać z biletomatu numerek na planowe przyjęcie w Oddziale Otolaryngologii

Dokumenty niezbędne przy planowym przyjęciu do szpitala:

  • Zaświadczenie od lekarza specjalisty (jeżeli chory pozostaje pod jego opieką) np. kardiolog, neurolog, diabetolog, endokrynolog, pulmonolog itp. o braku przeciwwskazań do leczenia w znieczuleniu ogólnym.
  • Brak zaświadczenia od poszczególnego specjalisty może spowodować dyskwalifikację chorego z planowanego leczenia.
  • Wszystkie posiadane zdjęcia RTG, USG, KT, NMR (rezonans magnetyczny).
  • Oświadczenie o szczepieniu p. WZW żółtaczka typu B.
  • Dowód osobisty.
  • Zalecane przedstawienie aktualnego zaświadczenia od stomatologa o braku zmian próchniczych.
  • Prosimy o ewentualne posiadanie wyników następujących badań laboratoryjnych: Morfologia z rozmazem, grupa krwi (krew karta) – legitymacja honorowego dawcy krwi nie jest dokumentem prawnym. Czasy krzepnięcia APTT. Ważne 1 miesiąc do dnia przyjęcia do Oddziału. Pozwolą one na wykluczenie przed przyjęciem przeciwwskazań do wykonywania operacji.

Istotne informacje dodatkowe:

1. Należy posiadać przy sobie wszystkie przyjmowane dotychczas leki (w oryginalnych opakowaniach), a w przypadku leków na nadciśnienie tętnicze, leków regulujących poziom hormonów tarczycy lub osłaniających żołądek należy je przyjąć zgodnie ze stałym zleceniem lekarskim, również rano w dniu przyjęcia.
2. Należy posiadać odzież (piżama lub dres) oraz obuwie (klapki lub kapcie) do przebrania bez względu na długość planowej hospitalizacji (dotyczy to również hospitalizacji jednodniowej).
3. Obowiązuje bezwzględny zakaz palenia papierosów oraz picia alkoholu minimum 48 godziny przed planowym przyjściem do szpitala.
4. Należy zdjąć lakier do paznokci przed przybyciem do planowanego zabiegu operacyjnego, oraz pozostawienie biżuterii i kolczyków w domu.
5. Szpital nie ponosi odpowiedzialności za rzeczy nie przekazane do depozytu Szpitala i pozostawione przez pacjenta na sali chorych.

Brak przygotowania pacjenta do zabiegu operacyjnego może skutkować przesunięciem planowego leczenia operacyjnego.

Kontakt:

Sekretariat oddziału
 Telefon: 61 2245344
Dyżurka lekarska
 Telefon: 61 2245295
Dyżurka pielęgniarska
 Telefon: 61 2245292
 Email: laryngologia@raszeja.poznan.pl

Zespół Oddziału

Kierownik Oddziału
dr n. med. Łukasz Borucki

Z-ca Kierownika Oddziału
lek. med. Tomasz Pastusiak

Asystenci
lek. med. Katarzyna Lemańska-Trybus
lek. med. Marcin Walczak
lek. med. Tatiana Fijałkowska-Ratajczak
lek. med. Magdalena Urbaś
dr n. med. Roland Zydroń

Rezydenci
lek. med. Marta Szkudlarek
lek. med. Weronika Baranowska
lek. med. Michalina Staśkiewicz
lek. med. Jakub Kopeć
lek. med. Magdalena Łęgowicz
lek. med. Marta Łukomska
lek. med. Aleksandra Tomczak

Pielęgniarka oddziałowa
mgr Urszula Rogacka

Z-ca pielęgniarki oddziałowej
Hanna Fabian