Mickiewicza 2
60-834 Poznań
618481011

      Oddział zajmuje się leczeniem operacyjnym i zabiegowym w oparciu o wszystkie klasyczne techniki chirurgiczne  oraz nowoczesne metody laparoskopowe i endoskopowe określane jako  techniki małoinwazyjne.  Zabiegi wykonuje się tu ze wskazań onkologicznych oraz takich, które nie są związane z chorobą nowotworową.
      Nadzór nad oddziałem sprawuje chirurg z wieloletnim stażem i doświadczeniem zawodowym zebranym w pracy w wielu ośrodkach zagranicznych. Ważną częścią działalności zabiegowej oddziału jest praca zespołu  ds. chirurgii małoinwazyjnej. Ponad 1000 tego typu zabiegów wykonywanych rocznie stanowi największą ich liczbę w Polsce. Większość leczonych tutaj chorych kierowana jest bezpośrednio z innych szpitali całego regionu. Stosując techniki minimalnie inwazyjne z zakresu endoskopii zabiegowej, radiologii interwencyjnej i laparoskopii leczymy kompleksowo wiele ciężkich chorób przewodu pokarmowego, co pozwala nieraz uniknąć dużej otwartej operacji. Zespół oddziału, od ponad 15 lat stale rozwija i poszerza swoje możliwości. Zebrane doświadczenie pozwala na wykonywanie zabiegów w sposób sprawny i skuteczny z maksymalnym ograniczeniem możliwości powikłań. Mniejszy uraz związany z zabiegiem  skraca czas pobytu w szpitalu i umożliwia szybszy powrót do normalnej aktywności.
      Oddział mieści się na pierwszym piętrze (część minimalnie inwazyjna) i drugim piętrze (część chirurgiczna) budynku szpitala. Składa się z sal chorych zlokalizowanych w trzech głównych korytarzach, z wybudowanego według najlepszych standardów bloku operacyjnego z trzema salami operacyjnymi oraz  nowoczesnego pododdziału endoskopii zabiegowej z pracownią EUS. Bezpośrednio przy oddziale znajduje się  Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii.   
     W zakres wykonywanych w oddziale operacji wchodzą zabiegi: dolnej części przełyku, żołądka i dwunastnicy, całego jelita grubego wraz z proktologią, wątroby - resekcji i termoablacji, dróg żółciowych, trzustki i śledziony, tarczycy, nadnerczy, przepuklin i plastyki powłok jamy brzusznej, stawów kolanowych w technice artroskopowej, nowoczesnego leczenia przewlekłych ran, zakażeń tkanek miękkich i stóp cukrzycowych. Techniką laparoskopową wykonuje się następujące zabiegi: wycięcie pęcherzyka żółciowego, wycięcie wyrostka robaczkowego, plastyka przepuklin pachwinowych (TEP) z wszczepem siatki,  wybrane operacji dróg żółciowych, GERD, przepukliny rozworu przełykowego, wycięcia torbieli wątroby i śledziony, resekcja wybranych zmian ogniskowych wątroby i resekcja nadnerczy. Do najczęściej wykonywanych zabiegów techniką małoinwazyjną należą:  leczenie kamicy dróg żółciowych, protezowanie dróg żółciowych i trzustkowych, protezowanie przełyku i dwunastnicy, zabiegi drenażowe torbieli trzustki.

 

ZESPÓŁ ODDZIAŁU:

Kierownik Oddziału
dr n. med. Aleksander Sowier
Specjalista Chirurgii Ogólnej
tel. 612245323

Koordynator Oddziału 
dr hab. med. Przemysław Pyda
Specjalista Chirurgii Ogólnej
Specjalista Transplantologii
tel. 618475959

Pielęgniarka Oddziałowa
mgr Arleta Lewińska 
tel. 612245 364

Asystenci
lek med. Krzysztof Miarzyński - specjalista chirurgii ogólnej
dr n. med. Jacek Białecki - specjalista chirurgii ogólnej
lek. med. Rafał Szczepański - specjalista chirurgii ogólnej
lek. med. Grzegorz Szperzyński - specjalista ortopedii
lek med.  Joanna Kapturzak - specjalista gastroenterolog

Rezydenci     
lek. med. Michalina Hupało-Tatarkiewicz          
lek. med. Anna Rybak
lek. med. Sebastian Sowier
lek. med. Aleksandra Taczak-Walczak
lek. med. Anna Sowier

Rehabilitanci
mgr Ilona Grajewska-Michalczak
mgr Adam Wesołowski

Sekretariat Oddziału                  tel. 612245 353   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dyżurka Lekarzy                           tel. 612245 363  

Dyżurka Pielęgniarek żeńska    tel. 612245 235

Dyżurka Pielęgniarek męska    tel. 612245 243

Dyżurka Pielęgniarek                  tel. 612245 389

 

Materiały do pobrania:systemeskulap

medhub

sialma

xcore

systemeskulap