O nas

Szpital Miejski im. Franciszka Raszei to szpital o wieloletniej tradycji, który już od ponad 60 lat służy pacjentom Poznania oraz Wielkopolski. W szpitalu funkcjonuje Klinika Uniwersytetu Medycznego, Klinika Diabetologiczna.
Szpital zatrudnia wysokiej rangi specjalistów w dziedzinie medycyny. Doskonale wykształcona i doświadczona kadra medyczna jest gwarantem wysokiej jakości świadczonych usług w procesie diagnostyczno – terapeutycznym. Wśród kadry medycznej Szpitala jest dwóch konsultantów wojewódzkich w zakresie diabetologii i toksykologii.
Nasza jednostka dysponuje bazą 250 łóżek (w tym 36 łóżeczek noworodkowych) w 8 oddziałach oraz bazą 16 łóżek w Ośrodku Leczenia Alkoholowych Zespołów Abstynencyjnych przy ul. Podolańskiej 46 w Poznaniu.
Leczymy ponad 18 000 pacjentów rocznie i jako jedyny Szpital na cały północny region Polski posiadamy Oddział Toksykologii. Posiadamy również poradnie specjalistyczne oraz pracownie diagnostyczne.
Na terenie Szpital dostępny jest darmowy dostęp WiFi do sieci Internet.

Historia Szpitala

Szpital rozpoczął swą działalność w 1953 roku. Budynek szpitala zbudowany został w 1911, w okresie międzywojennym mieściła się w nim Ubezpieczalnia Społeczna. Przez ponad 60 lat istnienia szpitala, budynek stale jest modernizowany, rozbudowywany i przystosowywany do pełnionej funkcji.
Patronem naszego Szpitala jest Franciszek Raszeja, wybitny ortopeda, profesor Uniwersytetu Poznańskiego, założyciel, a zarazem pierwszy kierownik Kliniki Ortopedycznej przy ul. Górna Wilda w Poznaniu. Prof. Raszeja zamordowany został przez Niemców w dniu 21 lipca 1942 roku, gdy udał się do Getta Warszawskiego nieść pomoc choremu.
Główne wydarzenia “Czerwca 1956” miały miejsce w najbliższym sąsiedztwie naszego szpitala. Nieśliśmy pomoc rannym oraz konającym uczestnikom walk przy ul. Kochanowskiego. Dla upamiętnienia tych wydarzeń przy głównym wejściu do szpitala została wmurowana pamiątkowa tablica.

Artykuł z dwumiesięcznika informacyjnego UMP nr 6/2016 dotyczący Patrona Naszego Szpitala.